bimeyko
Denizden görünüm
Hoş Geldiniz!

Bugün : 24 Nisan 2014 Perşembe


Ödenmiş Fatura(Şubat)
Ana Sayfa
FOTO GALERİ
Su Analiz Raporu
Bimeyko Tarihi
Bimeyko Vaziyet Planı

Yönetime Ait Telefon Numaraları
E-Posta
Havale Hesapları
Posta adresi
Karayolu Ulaşımı

2012-2013 Bilgilendirme ve Haberler
Aylık Grafik Tablosu
2012 Yılı Genel Kurulda Alınan Kararlar
Olağanüstü Gündem Maddeleri
Bilanço Tablosu
Aidat Sorgulaması

İnşaat Öncesi Yapılması Gereken İşlemler
Personellerin Mesai Saatleri
Tapu İşlemleri
Kanun No : 5711
Sorulara Cevaplar

Metro Saatleri
Pansiyonlar ve Evlerini kiralayanlar
Satmak İsteyenler
Almak İsteyenler
Deniz Aracı Almak&Satmak İsteyenler
Minibus Zamanları
Çandarlı, İnşaat,faydalı linkler ve telefonlar
Firma Kara ListesiMesaj Oku
Mesaj Yaz
Malik Bilgilerini Gir

 

Ödemeleriniz için banka hesabı değişmiş olup aşağıya yazılmıştır. Bundan böyle sadece bu hesap kullanılacaktır. Para yatıran sayın maliklerin Ad, Soyad yanında Ada ve Parsel numaralarını ve aidat / Su abone / Su bedeli şeklinde açıklamalar kısmına yazdırmaları isim benzerlikleri nedeniyle karışıklıkların önlenmesi açısından önemlidir.
EFT Havalelerde artık IBAN numarası kullanılacaktır.

Ziraat Bankası Çandarlı Şubesinde
Hesap İsmi..............:Bimeyko Toplu Yapı Yönetimi
Şube Kodu...............:2514
Hesap No.................:67216608-5001
IBAN Numarası : TR640001002514672166085001
SİTE İŞLETME KOOPERATİFİ
1-Bimeyko adında bir işletme kooperatifi kurduk biz yasal bir kuruluş olduk üyeler buraya ortak olmak zorundadır. Kooperatif yasaldır siteyi kooperatif yönetecek diyemezsiniz. hukuken mümkün değil .
Site işletme kooperatifi hiçbir mala ve bağımsız bölüme sahip olmadığı halde site yönetim görevini üstlenebilir ama bu görevi üstlenebilmesi için KAT MALİKLERİ KURULUNCA SEÇİLMESİ GEREKİR.
Sanayi ve ticaret bakanlığı
1163 sayılı kooperatifler kanununa dair tebliğ
Tebliğ no: 2004/ 1
2 ci madde: İşletme kooperatifine dönüşen konut (arsa) yapı kooperatifinin ana sözleşmesi hükümleri kapsamında 634 sayılı kat mülkiyeti kanununa göre yetki verildiğinde site yönetimini üstlenmesi mümkün olabilecektir.
Yani anlaşılacağı üzere hep karşımıza 634 sayılı kat mülkiyeti kanununda istenen. KAT MALİKLERİ KURULUNUN 4/5 ORANI ÇIKIYOR. Yani 2422 üyeden 1938 nin toplanması gerekir. Bu da şu anda mümkün değil daha 1.400 üyenin adresine ulaşıldı.
KURULMUŞ OLAN KOOPERATİF BİR SERMAYE ŞİRKETİ OLUP KATMA DEGER VERGİSİNE VE KURUMLAR VERGİSİNE TABİDİR.
Sermaye şirketleri üyelerden aidat veya giderlere katkı payı adı altında para toplayamaz. YAPACAGI HER TAHSİLATA FATURA KESMEK ZORUNDADIR BURADAN BİR KDV ÇIKAR VE YIL SONUNDA KURUMLAR VERGİSİ ÖDERSİN
TOPLU YAPI YÖNETİMLERİ HER TÜRLÜ VERGİDEN İSTİSNADIR. KVD VE KURUMLAR VERGİSİ ÖDEMEZSİN,
ÖRNEK:
YILLIK ÜYE AİDATLARI VE GİDER KATKI PAYLARININ TOPLAMI 200.000 TL OLSUN
OLMAZ AMA O YIL HİÇ GİDERİMİZ OLMASIN
ORTAKLARDAN ALINAN NAKİT…………200.000 TL
ÖDENECEK KATMA DEĞER VERĞİSİ % 18………36.000 TL
ÖDENECEK KURUMLAR VERGİSİ (200.000-36.000)X20..32.800 TL
GELECEK YILA DEVREDİLEN NET NAKİT…………..……131.200 TL
GELELİM TOPLU YAPI YÖNETİMİNE
ORTAKLARDAN ALINAN GİDER KATKI PAYI………….200.000 TL
ÖDENECEK KATMA DEĞER VERĞİSİ (İSTİSNA)………YOK
ÖDENECEK KURUMLALAR VERGİSİ (şirket değil)….yok
GELECEK YILA DEVREDİLEN NET NAKİT……………….200.000 TL
FARKI ANLAMAYAN VARSA RAKAMLARA BİR DAHA BAKMASI TAVSİYE EDİLİR.
KAT MÜLKİYETİ KANUNU VE MEDENİ KANUNDA BİZİM ŞU AN KURULMUŞ VE İŞLEMEKTE OLAN YÖNETİMİN HUKUKİ DAYANAKLARI VARDIR. EVET EKSİKLİK VARDIR 1938 ÜYEYİ BULUP TOPLANTI YAPABİLİRSEK TÜM HUKUKİ VECİBELERİ YERİNE GETİRMİŞ OLACAGIZ.
SİTE İŞLETME KOPERATİFİNİN ANA SÖZLEŞMESİ
6-madde: 634 sayılı kat mülkiyeti kanununa göre yetki verildiğinde site yönetimini üstlenir (okuyun) EVET KAT MÜLKİYETİ KANUNUNA GÖRE YETKİ VERİLMESİ GEREKİR BU YETKİ KAT MALİKLERİ KURULUNCA VERİLİR YANİ 2422 ÜYENİN 4/5 YANİ 1.938 ÜYENİN BİR ARAYA GELEREK KOOPERATİFE YETKİ VERMESİ GEREKİR.
6-maddenin: 3 cü bend esas mukavelesinde: amacına uygun gördüğü menkul ve gayri menkulleri satın alır GEREKİRSE İHTİYAÇ FAZLASINI SATAR site içinde boş olan arazilere inşaat yapar ve yaptırır.
6-maddenin; 6 ıncı bendi: kredi alır borçlanır zamanında ve amacına uygun kullanılmasını sağlayan tedbirler alır.
SAYIN ARKADAŞLAR YUKARIDAKİ MADDELER İLE SİZ ARSA ALIP SATACAKSINIZ BOŞ ARAZİLERİMİZE İNŞAAT YAPACAKSINIZ BANKA VE FİNANS KURULUŞLARINDAN KREDİ ALACAK VE BORÇLANACAKSINIZ. BİZİM AMACIMIZ BU MU? BİZ SADECE SUYUMUZUN AKMASINI YOLLARIMIZIN BAKIMLARININ YAPILMASINI SOSYAL TESİSLERİMİZİN VE PLAJIMIZIN TEMİZ VE DÜZENLİ OLMASINI YASAL OLARAK EMLAK VERGİSİ VE PERSONEL ÜCRETLERİNİN ÖDENMESİNİ İSTİYORUZ. SİTE İŞLETME KOOPERATİFLERİ BÜYÜK ŞEHİRLERDE YAPILMAKTA OLAN SİTELER KİRAYA VERİLEN EVLERİ, DÜKKANLARI ,İŞLETTİKLERİ MARKETLERİ VARSA İŞLETME KOOPERATİFİ KURMAK ZORUNDADIR. YOKSA YERSİZ VE YANLİŞTIR. Toplu Yapı Yönetimi adına İlhami İgdil.

Toplu Yapı Yönetimi hesabından Ocak 2014 ayı içinde yapılan ödemelere ait detaylara Ödenmiş Fatuta(Şubat) sayfasından ulaşabilirsiniz. Hizmetlerin devamı için ödemelerinizi aksatmamanız gerekmektedir.

Sayın bimeyko malikleri, bugün bimeyko tarihine kara bir leke olarak geçecektir. Bir gurup 15 kişi kadar işletme kooperatifi yöneticisi ve ortağı öğlen saatlerinde yönetim binamıza girerek çalışmakta olan bir bayan memurumuzu taciz etmişler, demir kapıların kilitlerini değiştirmişlerdir. Memurumuz bilgisayarı kapatmış ancak özel bilgilerinizin olduğu bu bilgisayarı çalıştırarak bilgilere erişmişlerdir. bu durumu da bir tutanakla tesbit etmişlerdir. Yönetim ve denetim kurulu olarak haber alır almaz yönetim binamıza gittik. Jandarmayı davet ettik. Açılan davalara rağmen işletme kooperatifi yöneticilerinin yapmış olduklar tecavüzü belgeledik ve suç duyurusunda bulunduk. Sinsi bir şekilde bayram tatilini fırsat sayarak bu tecavüzü gerçekleştirmeleri ve adaletçe verilecek kararı beklememeleri aynı zamanda mahkemeye de bir saygısızlıktır. Biz herşeye rağmen adalete olan inancımızla hakkımızı savunacağız. Şu an yönetim binası anahtarı kooperatif yetkililerinin elindedir, memurumuzun çalışmasına müsaade etmemektedirler, karar defteri, dosyalar yazışmalar harcama faturaları gibi belgeler ve özel bilgileriniz onların elindedir. Hepinizin şikayet hakkı vardır ve Türkiyenin neresinde olursanız olun bu hakkı kullanabilirsiniz. Denetim kurulu üyeniz olarak keyfiyeti bilgilerinize sunarım.

Değerli Üyelerimiz yönetim binasında 80 metre (20 metrelik 4 adet), 845 adadaki yeşil alan içerisinde bulunan yangın dolabında 100 metre(20 metrelik 5 adet) yangın hortumu bulunmaktadır.Herhangi bir yangın tehlikesinde bu bölgelerde yangın hortumlarına ulaşabilirsiniz.

Değerli Üyelerimiz,Besst-Der hakkındaki şikayetler ve dava sonucu derneğin sitesinden okunabilir. Okumak için tıklayınız.

Değerli Üyelerimiz,Bimeyko Sosyal Tesis işletmecisi bünyesinde açılmış olan büfede 01.06.2013 tarihinde itibaren tost ,köfte ,gözleme,ekmek ve meşrubat çeşitleri satılmakta olup,ödemelerinizi kredi kartıyla da yapabilirsiniz.

Değerli Üyelerimiz, Kredi kartıyla yapmış olduğunuz ödemelerde komisyon alınmadığı için,İş Bankası tarafından hesabımıza paranın aktarılması 35-45 gün içinde gerçekleşmektedir.Aidat sorgulaması yaparken bu hususun dikkate alınması rica olunur.

Değerli Üyelerimiz,Aidat sorgulamalarınızı yaparken kullanmış olduğumuz proğramdan dolayı yatırmış olduğunuz aidatlar bir sonraki ayın başında web adresimizde güncellenmektedir.Bu sebeple ayın birinde borç hanesinden düşme işlemi gerçekleşmektedir.

Değerli Üyelerimiz, Sosyal Tesisteki misafirhanelerle ilgili rezervasyonlarınız için Sayın,R.Memduh YAZGAÇ(05333142023)numarayı arayabilirsiniz.

Bimeykoda arsa veya ev almak isteyenler,lütfen alacağınız arsa/ev ait aidat borcunu telefon ederek yada aidat sorgulaması yaparak öğrenebilirsiniz.Aidat sorgulaması için tıklayınız.

2012-2014 İşletme projesini görmek için
t ı k l a y ı n ı z.
BESST-DER için ayrı bir web sitesi düzenlenmiştir. Alan adı www.besstder.org ' tur. Yönlenmek için T I K L A Y I N I Z.
Sosyal Tesiste bulunan misafir odaları yeniden düzenlenmiş olup resimleri görmek ve faydalanma yöntemini okumak içinT I K L A Y I N I Z.

Sayın Arsa ve ev Malikleri lütfen bilgilerinizi yandaki bölmede bulunan Üyelik Bilgilerini Gir linkine tıklayarak girin. Sağlıklı bir veritabanı oluşturmak zorundayız. Ayrıca bilgilerinizde değişiklik oldukça yeniden girin.

Facebook'ta Bimeyko gurubu sizleri bekliyor. Haberleşin, yorumlarınızı ve güzel anılarınızı paylaşın.Yönlenmek için tıklayın
Değerli Üyelerimiz,İş Bankası kanalıyla yapmış olduğunuz aidat ödemelerinizde ek bir masraf bedeli ile karşılaşmamanız için ödemelerinizi otomatik ödeme talimatı vererek veya bankamatik üzerinden yapabilirsiniz. Ödemelerinizi ayrıca kredi kartı ile yeni alınan pos cihazı ile yönetim binamızdan yapabilirsiniz.

Veritabanımızda 669 maliğimizin e-mail adresi vardır. Kanunen mail adresleri iletişim adresi olarak kullanılabilmektedir. Son genel kurul kararları mail adresi olanlara elektronik ortamda gönderilmiş ve takriben 535 TL. tasarruf edilmiştir.
Gelişmelerden daha çabuk haberdar olabilmek için mail adreslerinizi lütfen bize bildiriniz. Bu yolla bütçemize de büyük bir katkı sağlayacaksınız.
Mail adreslerinizi üyelik bilgilerini gir linkini tıklayarak bildirebilirsiniz.

Bimeyko Toplu Yapı Yönetim Kurulu ilk toplantısında görev dağılımını aşağıdaki şekilde yapmıştır.
Hasan Hüseyin Tunçdemir....Başkan
Hüseyin Kırıcı ......Başkan Yrd.
Ömer Kıyak......Sayman
Erdal Öztürk.......(Üye)
Mehmet Kılınç.......(Üye)
Kendilerine başarılar dileriz. Bimeyko'ya hayırlı olsun.

Merkez Büro İrtibat Numarası:(534) 383 29 41
Aidat ve su ödemeleri ile ilgili olarak program otomatik olarak geciken ödemelerde %5 gecikme zammı ilave etmektedir. Bu nedenle maliklerin aidatlarını her ayın son gününden evvel yatırmaları gerekmektedir. Bir kaç aidat birden gönderen malikler de bu duruma dikkat ederek borç doğmadan evvel aidatlarını peşin olarak yatırmalıdırlar.
Ödeme yaparken mutlaka ada ve parsel numaranızı, adınızı ve soyadınızı belirtiniz. Aksi takdirde yapmış olduğunuz ödeme hesabınızda gözükmeyecektir.Maliklerimiz ada parsel numaraları ile kayıtlıdır. Toplu yapıda üyelik sistemi yoktur. Kooperatif üye numaranız bir anlam ifade etmemektedir.

Emlak vergisi yatıracakların dikkatine:
Arsalar için Bimeykoda 2013 metrekare birim değeri 51,85 TL. olarak belirlenmiştir. Arsanızın metre karesi ile çarparak %0.3 (Binde 3 oranında) hesaplanan vergiye verginin %10'u oranında Kültür Varlıklarını Koruma amaçlı miktarı ekleyeceksiniz.
Örnek:
Arsanız 300 metrekare ise beyan değeri 300 X 51,85 = 15.555 TL.
Emlak vergisi 15.555 X 0.003 = 46.66 TL
Kültür Varlıklarını Koruma 46.66 X 0.10 = 4.66 TL
Toplam yatacak 46.66 + 4.66 = 51.32 TL.
Çandarlı Belediyesi posta çeki hesap no : 233245
2013 yılı belediye emlak vergisini ödemek için 0 232 673 30 35 Dahili: 114 nolu belediye telefonundan (emlak servisinden ), mükellef sicil numaranızı söyleyerek , bu yıla ait emlak vergi borcunuzu öğrenebilirsiniz. Posta çeki ile ödemeye alternatif olarak aşağıdaki Iban numarası ile bankanızdan Havale yada Eft ile de borcunuzu yatırabilirsiniz. Çandarlı Belediyesinin Banka Hesap Numaraları: Ziraat Bankası Dikili Şb. 795 5004 5001 IBAN NO :TR 41 000 1 000 387 07 955 004 5001

856-857-858-859-860 nolu adalarda arsası olanların dikkatine:
Arsalarınız 100 metre sahil bandı içinde kaldığından aidat ödemeyeceksiniz.

2010-2012 Faliyet Raporunu görmek için
t ı k l a y ı n ı z.


Tarih : 15 Mart 2014 Cumartesi
Hit : 5704

*İdare Girişi*